Praca w administracji

 

W dobie pojawiających się na polskim rynku pracy korporacji i oddziałów firm zagranicznych praca w administracji wydaje się mało atrakcyjna. Wpływ na to ma kilka czynników, a raczej stereotypów, określających pracę urzędnika jako mało interesującą, nisko płatną, a przez to frustrującą.

To się jednak powoli zmienia i chcąc pozyskać wartościowych pracowników do administracji oferuje się im szereg benefitów w postaci pakietów szkoleń, benefitów socjalnych, zdrowotnych i możliwości rozwoju.

Wbrew pozorom praca w administracji wymaga ciągłego dokształcania się, obserwacji zachodzących zmian i kierunków rozwoju. Dziś nie przez przypadek mówi się o mieście jako marce, którą się promuje, rozwija, którego mieszkańcy–klienci są podmiotem, których głos się liczy, z którymi konsultuje się najważniejsze zmiany. Model partycypacji społecznej przyjął się i sprawdza w dużych aglomeracjach. Przykładem jest Wrocław, gdzie od kilku lat z powodzeniem działa Wrocławski Budżet Obywatelski,
w którym to właśnie mieszkańcy inicjują projekty do realizacji, a potem w głosowaniu decydują o ich realizacji. To też doskonale pokazuje co jest dla mieszkańców ważne, bo coraz częściej to nie betonowe pomniki, czy nawet drogi, ale najbliższe otoczenie, wnętrza podwórzowe, zielone skwery, parki i trasy rowerowe. Mieszkańcy są coraz bardziej świadomymi konsumentami dlatego ważne jest dla nich skuteczne rozwiązywanie problemów związanych np. z redukcją ilości zanieczyszczeń pochodzących z kominów czy spalin samochodowych.

Dla tak wymagającego odbiorcy, urzędnik również musi być adekwatnym partnerem. Przykład spółki Wrocławskie Mieszkania, która zarządza wydzielonym zasobem komunalnym Gminy Wrocław pokazuje, w jak dynamicznym i wymagającym środowisku musimy się odnajdywać, gdzie musimy godzić interesy najemców i administracji samorządowej. Funkcjonowanie na styku wymagającego najemcy i przepisów oraz norm, które musimy przestrzegać czasami przypomina balansowanie na cienkiej linie. Bez odpowiedniej kadry byłoby to niemożliwe.

W tym roku spółka otrzymała tytuł Rzetelnego Pracodawcy 2018. W pędzie do tego, żeby świadczyć usługi na najwyższym poziomie, nie zapominamy o naszym zespole. To w jaki sposób nasi pracownicy obsługują klientów czy mieszkańców stanowi podstawę budowania naszej pozycji na rynku i podstawę kształtowania naszego wizerunku – powiedziała Prezes Wrocławskich Mieszkań podczas odbierania nagrody.

Praca w administracji nie musi być nudna i nie jest. Jak w każdym miejscu pracy, wszystko zależy od ludzi, menagerów i samej organizacji, która –w przypadku branży zarządzania nieruchomościami –jest niezwykle wymagająca i ulega dynamicznym zmianom.

Często kto raz rozpoczął pracę w urzędzie, zostaje w administracji na dłużej. Prawdą jest, że transfer
w każdą stronę tzn. z sektora prywatnego do publicznego czy odwrotnie, jest zauważalny. Pracownicy zwracają uwagę, poza wymiernymi benefitami, przede wszystkim na inny model zarządzania, dynamikę pracy czy proces decyzyjny. Jednak coraz częściej wypaleni pracownicy korporacji podejmują pracę
w administracji, by nabrać dystansu i znaleźć więcej czasu dla swoich bliskich, którego nie mieli pracując w nielimitowanym czasie pracy dla dużych firm.

W drugą stronę pokusa wysokich zarobków i możliwości rozwoju oraz zrobienia kariery sprawia, że często zwłaszcza młodzi pracownicy po zdobyciu doświadczenia wybierają karierę w korporacji. Jak w każdym wypadku każdy wybór ma swoje dobre i złe strony. Na szczęście pracownicy coraz mniej pozwalają sobie na wyzysk, a w panującym obecnie sprzyjającym rynku pracownika, niejednokrotnie dyktują własne warunki. Nie inaczej jest w sektorze administracyjnym, który również musi być elastyczny w obliczu nadchodzących zmian. Najważniejsze, by zachować umiar między życiem zawodowym a prywatnym. Coraz popularniejszy trend tzw. work life balance przemawia na korzyść pracy w administracji. Dla niektórych jest to synonim stabilizacji, bezpieczeństwa, a powinno być również i prestiżu jak ma to miejsce w krajach Europy Zachodniej. Na ten szacunek musimy jednak sami zapracować, co stanowi duże wyzwanie, jednak jest wartością nie do przecenienia.

 

 

 

Szanowni Państwo,

w związku ze wzmożonym wzrostem zachorowań na Covid-19, w sprawach pilnych prosimy o kontakt telefoniczny i mailowy z pracownikami Spółki.

Jesteśmy do Państwa dyspozycji w Centrum Obsługi Mieszkańca pod nr:  71 326 41 10 , 71 321 13 24, 71 325 37 5771 333 24 11 (filia COM ul. Gazowa 20) od poniedziałku do piątku w godz. 7.00-15.00

Awarie i usterki prosimy zgłaszać na adres biuro@wm.wroc.pl lub poprzez formularz kontaktowy: https://www.wm.wroc.pl/napisz-do-nas/