Uchwała antysmogowa

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

30 listopada 2017 roku została podjęta przez Sejmik Województwa Dolnośląskiego Uchwała nr XLI/1405/17 wprowadzająca ograniczenia i zakazy w zakresie instalacji, w których występuje spalanie paliw. Tzw. Uchwała antysmogowa ma na celu ograniczenie niskiej emisji na terenie Miasta i zakłada m.in. całkowitą likwidację pieców stałopalnych do 2028 r. Co to w praktyce oznacza uchwała antysmogowa dla Wrocławian?

Od 1 lipca 2018 nie będzie można instalować nowych kotłów na paliwa stałe. Po tej dacie będzie można jedynie dokończyć montaż pieców lub rozpocząć montaż, jeśli decyzja o pozwoleniu została wydana przed 1 lipca 2018 r.

Od 1 lipca 2024 r. nie będzie można użytkować tzw. „kopciuchów”, czyli pieców pozaklasowych, poniżej 3 klasy. Od tego dnia do 30 czerwca 2028 r. w użytku będą mogły być jedynie piece klasy 3, 4 oraz 5.

Pieców na paliwa stałe będą mogli używać mieszkańcy rejonu Miasta, gdzie nie ma możliwości doprowadzenia sieci ciepłowniczej lub gazowniczej. Instalacje te będą jednak musiały spełniać wymogi ekoprojektu (określa to Rozporządzenie Komisji UE 2015/1189 z 28 kwietnia 2015 r).
W przypadku zaistnienia możliwości technicznych, pozwalających na podłączenie do sieci ciepłowniczej lub gazowej, kotły te mogą być eksploatowane nie dłużej niż 15 lat od daty rozpoczęcia ich eksploatacji.

Nie będzie też można używać kominków, jeżeli są one podstawowym źródłem ciepła w lokalu, a emisja szkodliwych pyłów będzie przekraczała dopuszczalną normę (50 mg/m3).
W innym przypadku właściciel kominka będzie musiał zamontować elektrofiltry. Do palenia w kominku można stosować wyłącznie drewno suche (tzn. jego wilgotność nie może przekroczyć 20%- można to uzyskać m.in. 2-letnim sezonowaniem).

Tam gdzie nie będzie możliwe przyłączenie budynków do miejskich sieci ciepłowniczych, najemcy będą mogli ubiegać się o dofinansowanie wymiany pieca na ekologiczny w ramach programu KAWKA realizowanego przez Wydział Środowiska i Rolnictwa. Nabór wniosków będzie trwał do 27 kwietnia. Kwota dofinansowania może wynosić do 70% kosztów inwestycji nie więcej jednak niż 7 tys. zł.

Po wygaszeniu programu KAWKA miasto uruchomi program dopłat Kawka +, analogiczny do programu KAWKA, ale finansowany z budżetu Gminy Wrocław. Na ten cel miasto planuje przeznaczać 20 mln zł rocznie.

 

Źródło: www.irt.wroc.pl

Uchwała antysmogowa – treść

Plakat Uchwała Antysmogowa

Ulotka Uchwała Antysmogowa

Przydatne linki:

https://irt.wroc.pl/strona-214-co_warto_wiedziec_o_uchwale_antysmogowej.html

https://irt.wroc.pl/strona-216-najczesciej_zadawane_pytania_faq.html